Jak zostać sommelierem?

WP_20160304_08_44_03_Pro[2]

Jakie szkolenia odbyć lub zdać egzaminy, powinien sommelier?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Organizacji jest kilka i każda działa na innych zasadach. Przedstawię moją subiektywną opinię na ten temat.
Pierwszą, od której zacząłem swoją profesjonalną przygodę z winem, było Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Stowarzyszenie to jest częścią The Association de la Sommellerie Internationale (A.S.I.). Drugą jest The Wine & Spirit Education Trust (WSET) bardzo dobrze znana w Polsce. Trzecią, której certyfikat mam zamiar zdobyć w Maju br. jest The Court of Master Sommeliers.

Która organizacja jest najlepsza? Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, bo sam termin sommelier jest różnie definiowany.

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich organizuje podstawowe kursy Junior Sommelier. Jednak dla swoich członków, spełniających odpowiednie kryteria i zaakceptowanych przez zarząd, przeprowadza raz w roku, międzynarodowy egzamin po zaliczeniu którego otrzymuje się prestiżowy tytuł A.S.I. Sommelier Diploma. Od 2016 roku jestem jednym z siedmiu w Polsce, który tym tytułem może się pochwalić. Aby tego dokonać kandydat musi wykazać się specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami na bardzo wysokim poziomie.

WSET – proponuje różne poziomy wtajemniczenia, lecz nie zajmuje się elementami pracy związanymi z serwisem wina i bezpośrednią obsługą gości. Polecam go osobom, które chcą zająć się winem np. sprzedawcy pracujący dla importerów. Niestety kursy odbywają się zazwyczaj w Warszawie lub Krakowie.

CMS – jak dotąd nie ma oddziału w Polsce. Przez wielu uważana, za najpoważniejszą organizację szkolącą i certyfikującą sommelierów na świecie. Tytuł Master Sommelier – jest ukoronowaniem, wielu lat nauki i codziennej ciężkiej pracy. Tę drogę polecam ludziom zdeterminowanym, którzy dokładnie wiedzą co chcą robić w życiu.

poniżej jeden z przykładów rozwoju profesjonalnego sommeliera

Sommelier_Development_Pathway_new
15.03.2016